Министерство образования Республики Беларусь
Учреждения образования "Республиканский центр экологии и краеведения"
Отделение краеведения

+375(17)237 28 77

г. Минск, ул. Лукьяновича, 18 Почтовый индекс 220131 belarusunitur@mail.ru

Новости

Соревнования по туристско-прикладному многоборью в технике пешеходного туризма в закрытых помещениях , 14.02.2019

В период с 1 по 3 марта 2019 года в г. Минске на базе государственного учреждения образования «Университет гражданской защиты МЧС Республики Беларусь» пройдут соревнования по туристско-прикладному многоборью в технике пешеходного туризма в закрытых помещениях

Читать далее

Соревнования по лыжному ориентированию Республиканской спартакиады среди детей и молодежи, 13.02.2019

В период с 26 по 28 февраля 2019 года в г.п.Плещеницы Логойского района Минской области состоятся республиканские соревнования по лыжному ориентированию

Читать далее

Соревнования лично-командные в виде «боулдеринг» , 13.02.2019

21 - 23 февраля 2019 года в г. Минске на базе учреждения образования «Республиканский центр экологии и краеведения» (ул. Лукьяновича, 18) состоятся соревнования лично-командные в виде «боулдеринг» Республиканской спартакиады среди детей и молодежи по виду спорта «Скалолазание спортивное»

Читать далее

Новости

Рэспубліканскі конкурс даследчых работ "Спадчына Беларусі"

У адпаведнасці з планам работы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь на 2018 год у снежні б.г. былі падведзены вынікі заключнага этапу рэспубліканскага конкурсу даследчых работ «Спадчына Беларусі».


Рэспубліканскім журы адзначана правядзенне ўдзельнікамі конкурсу комплекснага даследавання адметнасцей малой радзімы. Максімальную колькасць балаў атрымалі аўтары работ, у якіх былі выяўлены малавядомыя альбо страчаныя факты рэгіянальнай гісторыі, адметнасці матэрыяльнай і духоўнай культуры, прадстаўлена ўсебаковае і цэласнае даследаванне, адраджэнне страчанай спадчыны рэгіёна, а таксама праведзены мерапрыемствы накіраваныя на папулярызацыю гісторыка-культурнай і прыроднай спадчыны малой радзімы.

Пераможцы конкурсу вызначаны ў намінацыях «Матэрыяльная культура» і «Духоўная культура» у дзвюх узроставых катэгорыях.

 

Разгледзеўшы справаздачныя матэрыялы на іх адпаведнасць асноўным мэтам і ўмовам конкурсу, рэспубліканскае журы прыняло рашэнне:

1. Узнагародзіць пераможцаў і прызёраў рэспубліканскага конкурсу даследчых работ «Спадчына Беларусі» у намінацыі «Духоўная культура»:


1.1.        Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:

творчы калектыў навучэнцаў аб’яднання па інтарэсах «Мой горад» ДУА «Гродзенскі абласны цэнтр турызму і краязнаўства» (кіраўнік Сызранцава Наталля Тадэвушаўна).

 

1.2.        Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:

Дземянчук Алесю, навучэнку 10 класа ДУА «Заастравецкая сярэдняя школа Клецкага раёна» Мінскай вобласці (кіраўнікі: Курловіч Марыя Вячаславаўна, Дрозд Ірына Канстанцінаўна);

 

Літвінаву Дар’ю, навучэнку 11 класа ДУА «Сярэдняя школа № 6 г. Рагачова» Гомельскай вобласці (кіраўнік Літвінава Ларыса Васільеўна);

 

творчы калектыў навучэнцаў аб’яднання па інтарэсах «Спадчына» ДУА «Пінскі раённы цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі» на базе ДУА «Плешчыцкая сярэдняя школа» Брэсцкай вобласці (кіраўнік Дубінецкая Зінаіда Дзмітрыеўна);

 

творчы калектыў навучэнцаў аб’яднання па інтарэсах «Юны мастак» ДУА «Сярэдняя школа № 2 г. Беразіно» Мінскай вобласці (кіраўнікі: Губіч Галіна Міхайлаўна, Ждановіч Алена Якаўлеўна);

 

Фядосаву Маргарыту і Шунькіну Анастасію, навучэнак УА «Магілёўскі дзяржаўны эканамічны прафесійна-тэхнічны каледж» (кіраўнікі: Чэх-Асташэўская Данута Сяргееўна, Чэх Міхаіл Пятровіч).

 

1.3.        Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:

Анцулевіча Максіма і Орсіка Аляксандра, навучэнцаў 10 класа ДУА «Сярэдняя школа № 34 г. Гродна» (кіраўнік Бялецкі Дзяніс Віктаравіч);

 

Дайлідзёнак Ангеліну, навучэнку аб’яднання па інтарэсах ДУДА «Докшыцкі раённы цэнтр дзяцей і моладзі» на базе ДУА «Крулеўшчынская сярэдняя школа» (кіраўнік Рандарэвіч Наталля Уладзіміраўна);

 

Гарбунову Дзіяну і Акавітую Анну, навучэнак 11 класа ДУА «Гімназія г. Белаазёрска» (кіраўнік Скарына Галіна Васільеўна);

 

Ганусевіч Алену, навучэнку аб’яднання па інтарэсах ДУА «Петрыкаўскі раённы цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі» (кіраўнік Ганусевіч Ала Міхайлаўна);

 

Грэчка Лізавету, навучэнку 7 класа ДУА «Вучэбна-педагагічны комплекс Навасёлкаўскі яслі-сад – базавая школа Слонімскага раёна» (кіраўнік Талмачавец Таццяна Мікалаеўна);

 

Затаўка Вольгу, Сідаркевіча Арсенія, Фрыдэль Ганну, навучэнцаў ДУА «Вялікабераставіцкая сярэдняя школа імя С.В.Прытыцкага» Бераставіцкага раёна Гродзенскай вобласці (кіраўнікі: Кулакова Ганна Аляксандраўна, Заміроўская Ірына Казіміраўна);

 

Курчу Мікіту, Лукіну Арыну, Прыскока Соф’ю, Твярдоўскую Анастасію, навучэнцаў аб’яднання па інтарэсах «Юныя турысты» ДУА «Гомельскі гарадскі цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі» (кіраўнік Прыскока Людміла Віктараўна);

 

Краўцэвіч Кацярыну і Казека Дар’ю, навучэнак 7 класа ДУА «Сярэдняя школа № 68 г. Мінска» (кіраўнік Панкрашова Святлана Анатольеўна).

 

2. Узнагародзіць пераможцаў і прызёраў рэспубліканскага конкурсу даследчых работ «Спадчына Беларусі» у намінацыі «Матэрыяльная культура»:

2.1.        Узнагародзіць дыпломам I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:

Герасімовіч Юлію і Рагаўцова Мікіту, навучэнцаў УА «Магілёўскі дзяржаўны эканамічны прафесійна-тэхнічны каледж» (кіраўнікі: Чэх-Асташэўская Данута Сяргееўна, Чэх Міхаіл Пятровіч);

 

Гуцко Вольгу, навучэнку 5 класа ДУА «Гімназія імя Я.Купалы» Мазырскага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнікі: Гуцко Наталля Віктараўна, Мазуркевіч Алена Аляксееўна);

 

Нямальцаву Паліну, навучэнку 10 класа ДУА «Сярэдняя школа № 3 г. Любані імя Г.Л.Сячко» Мінскай вобласці (кіраўнік Нямальцава Ірына Уладзіміраўна);

 

Януш Алісу, навучэнку ДУА «Пастаўская гімназія» Віцебскай вобласці (кіраўнік Пракаповіч Ігар Міхайлавіч).

 

2.2.        Узнагародзіць дыпломам II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:

Астрамовіч Ульяну, Бражыцкую Юлію, Дземідаву Елізавету, навучэнак ДУА «Сярэдняя школа № 2 г. Ашмяны» Гродзенскай вобласці (кіраўнікі: Пятрова Любоў Георгіеўна, Барысевіч Інэса Генрыхаўна);

 

Волчыка Уладзіміра, навучэнца аб’яднання па інтарэсах ДУДА «Цэнтр дзіцяча-юнацкага турызму і краязнаўства» на базе ДУА «Загорскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – базавая школа» Пружанскага раёна Брэсцкай вобласці (кіраўнік Сахарук Мікалай Рыгоравіч);

 

Ягорава Ягора, Жаўнерчыка Аляксея, Казубоўскага Кірыла, Лянцэвіч Кацярыну, навучэнцаў УА «Навагрудскі дзяржаўны сельскагаспадарчы прафесійны ліцэй» Гродзенскай вобласці (кіраўнікі: Двірнік Ірына Юр’еўна, Жаўнерчык Ірына Міхайлаўна);

 

Іванова Данілу, навучэнца 9 класа ДУА «Гімназія № 1 г. Стоўбцы» Мінскай вобласці (кіраўнік Назаранка Людміла Станіславаўна);

 

Катовіч Паўла, навучэнца ДУА «Залеская дзіцячы сад – сярэдняя школа Глыбоцкага раёна» Віцебскай вобласці (кіраўнік Шарыпкін Рыгор Леанідавіч);

 

Кірыленка Аляксандру і Якубоўскую Марыну, навучэнак 8 класа ДУА «Кудзінская базавая школа Бялыніцкага раёна» Магілёўскай вобласці (кіраўнік Вынькова Лілія Грыгор’еўна);

 

Таўпінец Вераніку і Янукову Даяну, навучэнак ДУА «Іванская дзіцячы сад – сярэдняя школа Чашніцкага раёна» Віцебскай вобласці (кіраўнік Грыбко Віктар Вільгельмавіч);

 

Шэўко Вікторыю, навучэнку 11 класа ДУА «Сярэдняя школа № 7 г. Мазыра» Гомельскай вобласці (кіраўнік Рэчыц Ала Мікалаеўна);

 

2.3.        Узнагародзіць дыпломам III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:

Дзямяненка Марыю, Сарокіну Дар’ю, Швайлікаву Анастасію, Хаўручэнка Алену, навучэнак ДУА «Галавінская сярэдняя школа» Гомельскага раёна (кіраўнік Чыркова Алена Мікалаеўна);

 

Коржа Ягора, навучэнца 3 класа ДУА «Сярэдняя школа № 42 г. Мінска» (кіраўнік Ляшкевіч Ірына Георгіеўна);

 

Ластавецкую Вікторыю і Мазановіч Валерыю, навучэнак 9 класа ДУА «Гімназія г. Драгічына» Брэсцкай вобласці (кіраўнік Салавейка Таццяна Яўгеньеўна);

 

творчы калектыў навучэнцаў аб’яднання па інтарэсах «Пошук» ДУА «Сярэдняя школа № 4 г. Баранавічы» (кіраўнікі: Шавель Ніна Мікалаеўна, Калюта Наталля Анатольеўна).

 

ВІНШУЕМ ПЕРАМОЖЦАЎ І ПРЫЗЁРАЎ КОНКУРСУ!!!