Министерство образования Республики Беларусь
Учреждения образования "Республиканский центр экологии и краеведения"
Отделение краеведения

+375(17)237 28 77

г. Минск, ул. Лукьяновича, 18 Почтовый индекс 220131 Диплом на заказ

Новости

Соревнования по туристско-прикладному многоборью в технике пешеходного туризма в закрытых помещениях , 14.02.2019

В период с 1 по 3 марта 2019 года в г. Минске на базе государственного учреждения образования «Университет гражданской защиты МЧС Республики Беларусь» пройдут соревнования по туристско-прикладному многоборью в технике пешеходного туризма в закрытых помещениях

Читать далее

Соревнования по лыжному ориентированию Республиканской спартакиады среди детей и молодежи, 13.02.2019

В период с 26 по 28 февраля 2019 года в г.п.Плещеницы Логойского района Минской области состоятся республиканские соревнования по лыжному ориентированию

Читать далее

Соревнования лично-командные в виде «боулдеринг» , 13.02.2019

21 - 23 февраля 2019 года в г. Минске на базе учреждения образования «Республиканский центр экологии и краеведения» (ул. Лукьяновича, 18) состоятся соревнования лично-командные в виде «боулдеринг» Республиканской спартакиады среди детей и молодежи по виду спорта «Скалолазание спортивное»

Читать далее


РЭСПУБЛІКАНСКІ КОНКУРС ДАСЛЕДЧЫХ РАБОТ «МОЙ РОД, МАЯ СЯМ"Я

Рэспубліканскі конкурс даследчых работ «Мой род, мая сям"я», які праходзіў ва ўстановах адукацыі Рэспублікі Беларусь з сакавіка па снежань 2016 года, стаў адным з знакавых конкурсаў акцыі ў юбілейны год (акцыя стартавала ў 2006 годзе).

 

Фарміраванне светапогляду і духоўных каштоўнасцей асобы праз даследаванне свайго радаводу, матэрыяльнай і духоўнай спадчыны продкаў, выхаванне патрыятызму праз непарыўную сувязь гісторыі сям"і з гісторыяй свайго народу менавіта на гэта накіраваны конкурс акцыі.

 

У конкурсе прынялі ўдзел 58 конкурсных матэрыялаў, прадстаўленных навучэнцамі з усіх рэгіёнаў краіны. На папярэднім туры рэспубліканскага этапу конкурсу праводзіўся прагляд конкурснага матэрыялу, а на выніковым – творчае прадстаўленне навучэнцамі сваіх конкурсных работ.

 

Рэспубліканскім журы адзначаны высокі змястоўны і інфармацыйны ўзровень прадстаўленных матэрыялаў, якія складаліся з уласнага радаводу, генеалагічнага дасье на кожнага прадстаўніка роду, апісання жыццядзейнасці сваякоў і важных для сям"і падзей ў храналагічнай паслядоўнасці, апісання сямейных традыцый і абрадаў, паданняў і легенд, захаваных сямейных рэліквій, матэрыяла па правядзенні антрапанімічных даследаванняў сям"і, роду, карты-схемы з адлюстраваннем геаграфіі рассялення прадстаўнікоў роду.

 

Па выніках дзвюх тураў рэспубліканскага этапу вызначаны пераможцы і прызёры конкурсу ў дзвюх узроставых катэгорыях.

 

Дыпломамі I ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ўзнагароджаны:

 

 

Паражнюк Алег, навучэнец 9 класа, Паражнюк Аляксей, навучэнец 8 класаДУА «Сярэдняя школа № 1 г. Мінска»;

 

Глазкова Ульяна, навучэнка 9 класа ДУА «Сярэдняя школа № 34 г. Магілёва».

 

Дыпломамі II ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ўзнагароджаны:

 

 

Сельвіч Міхаіл, навучэнец 6 класа ДУА «Сярэдняя школа № 27 г. Гомеля»;

 

Сітнік Ксенія, навучэнка 10 класа ДУА «Дараганаўскі ВПК ДС – СШ» Асіповіцкага раёна Магілёўскай вобласці.

 

Дыпломамі III ступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ўзнагароджаны:

 

 

Тунчык Вераніка, навучэнка 6 класа ДУА «Астраміцкая сярэдняя школа» Кобрынскага раёна Брэсцкай вобласці;

 

Дубінецкі Мікалай, навучэнец аб"яднання па інтарэсах «Юны даследчык» ДУА «Пінскі раённы цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі»;

 

Філеня Дзмітрый, навучэнец 10 класа ДУА «Гімназія № 1 г. Любані».

 

Дыпломамі лаурэтаў Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ўзнагароджаны:

 

 

Кандзярэшка Аляксандра, навучэнка 8 класа ДУА «Пінкавіцкая сярэдняя школа імя Я.Коласа» Пінскага раёна;

 

Кірылка Дзіяна, навучэнка аб"яднання па інтарэсах ДУА «Пінскі раённы цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі»;

 

Шашкевіч Тамара, навучэнка 11 класа ДУА «Сярэдняя школа № 3 г. Наваполацка»;

 

Сарокін Арцём, навучэнец аб"яднання па інтарэсах ДУДА «Аршанскі раённы цэнтр фізічнай культуры, турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі»;

 

Валатковіч Дзіяна, навучэнка 10 класа ДУА «Капаткевіцкая сярэдняя школа» Петрыкаўскага раёна Гомельскай вобласці;

 

Федарук Павел, навучэнец 5 класа ДУА «Барсукоўскі дзіцячы сад – сярэдняя школа Кармянскага раёна» Гомельскай вобласці;

 

Барысевіч Максім, навучэнец 10 класа ДУА «Сярэдняя школа № 2 Ашмяны»;

 

Акулевіч Матвей, навучэнец 9 класа ДУА «Вучэбна-педагагічны комплекс Хвіневіцкі дзіцячы сад – сярэдняя школа» Дзятлаўскага раёна Гродзенскай вобласці;

 

Бычкоўская Дар"я, навучэнка 9 класа ДУА «Вучэбна-педагагічны комплекс Бакштаўскі дзіцячы сад – сярэдняя школа» Иўеўскага раёна;

 

Грыб Паліна, навучэнка 9 класа ДУА «Пліская сярэдняя школа» Смалявіцкага раёна Мінскай вобласці; 

 

Гром Аляксей, навучэнец 6 класа ДУА «Крупіцкая сярэдняя школа» Мінскагараёна;

 

Кашырына Паліна, навучэнка 9 класа ДУА «Кадзінская сярэдняя школа» Магілёўскага раёна;

 

Жэлезняк Аляксандра, навучэнка 5 класа ДУА «Гімназія № 2 г. Мінска»;

 

Амнуэль Алена, навучэнка 11 класа, Амнуэль Кацярынанавучэнка 7 класаДУА «Сярэдняя школа № 20 г. Мінска».

 

Юнцевич Лілія, навучэнка 4 класа, ДУА «Сярэдняя школа № 42 г. Мінска»;

 

Нарбутовіч Марыя, навучэнка 3 класа ДУА «Сярэдняя школа № 133 г. Мінска»;

 

Пісарык Улас, навучэнец 9 класа, Пісарык Маргарыта, навучэнка 8 класа ДУА «Сярэдняя школа № 215 г. Мінска».

 

 

Віншуем пераможцаў!!!